Site Loader
Moda Haute Couture

Haute couture – tym słowem francuskiego pochodzenia określa się wysokie, wytworne, eleganckie krawiectwo. W świecie mody tym wyrażeniem określane są kolekcje światowych projektantów szyte w pojedynczych egzemplarzach oraz z najlepszych materiałów.

Eleganckie ubrania

Mówiąc w skrócie są to doskonałe, eleganckie i wyjątkowo drogie ubrania. Każdy krój kreacji powstaje bardzo długo, jest szczegółowo projektowany, ręcznie szyty, pracują nad nim najlepsi krawcy w świecie mody. Używane do nich są materiały najwyższej, jakości takie jak: jedwab, skóra, wełna, zamsz czy kaszmir. Z danej kreacji powstaje tylko jeden krój. Właśnie, dlatego na taką kreację mogą pozwolić sobie jedynie osoby bardzo zamożne.

Przykładowo suknia z unikalnej kolekcji Haute couture może kosztować nawet około 50 tysięcy a nawet 100 tysięcy dolarów. Taką suknię nie sposób pomylić z żadną inną, a właścicielka takiej kreacji ma pewność, że nie zobaczy w niej nikogo innego. Jednocześnie jest ona oznaką statusu majątkowego. Między innymi to jest powodem ogromnego zainteresowania kolekcjami Haute couture zwłaszcza w świecie celebrytów i mody. Haute couture to zastrzeżony zwrot chroniony przez francuskie prawo. Nad tym wszystkim czuwa Syndicale Chambre De La Haute Couture. Tylko członkowie tegoż stowarzyszenia mogą nazywać swoje kolekcje Haute Couture.

Taką możliwością mogą pochwalić się nieliczne osobistości świata mody, między innymi: Christian Dior, Jean Paul Gaultier, Christian Lacroix czy Giorgio Armani. Pokazy mody takich kolekcji odbywają się w Paryżu i za każdym razem cieszą się ogromną popularnością i rozgłosem, między innymi, dlatego, że prezentowane tam są kreacje niepowtarzalne, niesamowite oraz nowatorskie.

Najlepsze pokazy mody

Pomysły i rozwiązania prezentowane na pokazach Haute Couture wpływają i są inspiracją dla wielu innych projektantów mody oraz rozpoczynają nowe trendy, modowe, mimo tego, że jedynie mała garstka osób posiada przywilej posiadania takich kreacji.  Styl mody Couture – Creation; tak również nazywana jest też moda Haute Couture, ewoluował wraz ze zmieniającym się stylem. Ekskluzywne krawiectwo, o jakim słyszymy w dzisiejszych czasach to między innymi takie nazwiska jak: Dior, Yves Saint Laurent, Lacroix. W Haute Couture całą rolę odgrywa główny projektant, który osobiście wybiera tkaniny, modele do realizacji oraz decyduje o linii sezonu, zajmując się wszystkim sam osobiście.

Czytaj również:  Skuteczne tonizowanie skóry - poradnik

Najlepsi dyktatorzy światowej mody do swych projektów ściągają tkaniny i dodatki z całej kuli ziemskiej. Cena w tym przypadku nie jest istotna, liczy się efekt końcowy. Dwa razy w roku organizowane są pokazy mody, wyłącznie dla najbogatszych i najsławniejszych ludzi na świecie. Tylko garstka zaproszonych na pokazy gości jest zainteresowana kupnem szytej na miarę kreacji Haute Couture. Reszta rozkoszuje się widokiem tych kreacji zaprojektowanych i tworzonych przez najsławniejszych projektantów na świecie. Krawcem i jednocześnie stworzycielem stylu Haute Couture był Charles Frédéric Worth- projektant francuskiej cesarzowej Eugenii.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Mleko od krowy

Eko mleko od szczęśliwej krowy – żywność ekologiczna

Zdrowe i smaczne, takie powinno być nasze jedzenie. Takie jest...

Czytaj więcej
Mniej popularne odmiany ryżu

Mniej popularne odmiany ryżu

Popularna domowa pomidorowa smakuje tylko z ryżem? Warto wiedzieć, że...

Czytaj więcej
Alergia nie tylko latem

Alergia nie tylko latem

Okres pylenia roślin rozpoczyna się już pod koniec lutego, ale...

Czytaj więcej
Dieta orientalna

Dieta orientalna – magia orientu na talerzu

Orient nie tylko może nam się kojarzyć z dalekimi podróżami,...

Czytaj więcej
Dieta na jesień

Jesienna chandra – jak sobie z nią radzić?

Nadszedł czas, w którym musimy już przyzwyczaić się do pochmurnej...

Czytaj więcej