Site Loader
Drenaż limfatyczny

Pod zagadkową nazwą kryje się rodzaj przyjemnego, “pompującego” masażu. Poprawia on znakomicie przemianę materii w komórkach, usuwa sińce, opuchliznę i obrzęki .

Słowo drenaż (ang. drainage, od drain-przewód) oznacza odsączanie, osuszanie, Celem zabiegu jest bowiem usuwanie z tkanek, żył i węzłów chłonnych odpadów przemiany materii po to, aby usprawnić przepływ krwi i limfy.

Czym jest limfa

Ten bezbarwny, a po przepływie przez węzły limfatyczne, mleczny płyn, pełni rolę równie ważną jak krew, W układzie limfatycznym, który jest równoległy do krwiobiegu, powstają limfocyty: białe ciałka decydujące o odporności organizmu,  odżywia komórki skóry, przepływając zaś przez naczynia limfatyczne, usuwa ich odpady do pełniących rolę “oczyszczalni” węzłów chłonnych, a potem – do krwiobiegu.

Kiedy stosować te masaże

Do usuwania obrzęków pooperacyjnych, np, “grubego ramienia” po wycięciu piersi,ale również po to, aby zmniejszyć bliznę, ślad po przeszczepie czy operacji plastycznej. Masaże należy rozpocząć po wygojeniu się rany i prowadzić je systematycznie, zgodnie z zaleceniami lekarza, Dobre rezultaty przynosi ten zabieg w leczeniu trądziku, przeciwdziała też stanom zapalnym i niektórym rodzajom egzemy. Zaleca się drenaż limfatyczny w przypadku nabrzmiałych, “ciężkich” nóg; zmniejsza on zresztą wszelkie opuchlizny – również po złamaniach, zwichnięciach czy nadwerężeniu ścięgien.

Czy drenaż zwalcza cellulitis lub otyłość

Dzięki zabiegom stymulującym obieg limfy nie stracisz na wadze, nie usuniesz również nadmiaru komórek tłuszczowych. Ale usprawniając krążenie krwi i usuwanie toksyn, polepszają przemianę materii i dotlenianie tkanek, ułatwiają im też pozbywanie się nadmiaru wody i odtruwanie. Drenaż limfatyczny nie likwiduje też “pomarańczowej” skórki, lecz zapobiega pojawianiu się jej i rozprzestrzenianiu.

Jak wygląda zabieg

Można mu poddawać okolice oczu, twarz, szyję, nogi, a nawet całe ciało. Masaże trwają od kilkunastu minut do godziny i polegają na przemiennych, zwalniających i uciskających gestach, naśladujących pompowanie. Robi się to w wybranych miejscach ciała po to, aby “wydrenować” węzły chłonne i przyspieszyć przepływ limfy w ściśle określonym kierunku.

Czytaj również:  Co to są kalorie?

Przeciwwskazania

Zły stan zdrowia: nawet w razie kataru czy grypy- nie ryzykujmy. Łagodny zabieg może być również groźny dla cierpiących na nowotwory lub guzy na szyi i pod pachami, dolegliwości serca i krążenia, żylaki i wrzody żylakowe, nadczynność tarczycy, stany zapalne. Nie wolno robić drenażu limfatycznego w czasie ciąży i miesiączki.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Zdrowe gotowanie

7 metod zdrowego gotowania

Zdrowe jedzenie to podstawa dobrej diety, ale ważne jest również...

Czytaj więcej
Gabinet ginekologiczny

Cysty na jajniku

Cysta (inna nazwa to torbiel) to otorbiona przestrzeń w organizmie...

Czytaj więcej
Zimowy wyjazd nad morze

Zimowy wyjazd nad morze

Nadmorski klimat jest specyficzny: panuje tu duża wilgotność powietrza, częste...

Czytaj więcej

Niepłodność kobieca

Aby doszło do zapłodnienia, narząd rodny powinien być prawidłowo zbudowany...

Czytaj więcej
Sposoby na rozjaśnianie cery

Domowe sposoby na rozjaśnianie cery

Mało kto może pochwalić się idealną cerą. Jej koloryt jest...

Czytaj więcej