Site Loader
Niezdrowe jedzenie

Nieprzespana noc sprawia, że ludzie stają się znacznie mniej odporni na skutki spożywania niezdrowego jedzenia. Paradoksalnie odczuwają także znacznie większą przyjemność z jego konsumpcji. Tezy te zostały przedstawione przez naukowców, prowadzących dwa niezależne badania. W jednym z nich badacze przeskanowali ludzkie mózgi w momencie, w którym badani patrzyli na zdjęcia jedzenia. Okazało się, że centra nagrody w mózgach niewyspanych uczestników zapalały się silniej w momencie, kiedy osoby te patrzyły na niezdrowe jedzenie, niż w momencie, w którym patrzyły na zdrowe. Co więcej, centra te były także znacznie bardziej aktywne niż centra u ludzi wypoczętych patrzących na te same fotografie.

– Uzyskane przez nas dane bardzo silnie sugerują, że jeżeli próbujemy kontrolować naszą masę ciała, brak snu wpływa na nas bardzo niekorzystnie – stwierdza autorka badania Marie-Pierre St-Onge z centrum badawczego New York Obesity Researcher Center.

W trakcie prowadzonego przez nią badania, 25 uczestników o normalnej masie ciała spędziło pięć nocy w laboratorium, gdzie spali naprzemiennie albo przez 9 godzin bądź przez 4. Uczestnikom pokazywano zdjęcia przedstawiające żywność powszechnie uważaną za zdrową(owoce, warzywa) oraz fotografie jedzenia uznawanego za niezdrowe (cukierki, pizza, pączki).

Badacze odkryli, że kiedy ochotnicy mogli wybrać dla siebie posiłek, po nieprzespanej nocy zjadali średnio 300 kalorii więcej.

W drugim badaniu obserwowano 16 uczestników, po pełnej nocy snu oraz po 24-godzinnym czuwaniu. Im również pokazywano zdjęcia jedzenia, jak również w trakcie obserwacji musieli ocenić chęć skonsumowania poszczególnych potraw. Okazało się, że ludzie pozbawieni snu bardziej interesowali się niezdrowym jedzeniem, a przeprowadzone skany mózgów wykazały upośledzenie czynności płata czołowego oraz innych regionów mózgowych związanych z podejmowaniem złożonych decyzji.

– Kiedy jesteś niewyspany, istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że wybierzesz niezdrowe jedzenie – mówi autorka badania Stephanie Greer z University of California w Berkeley. – Mózg nie jest w stanie przekonywać sam siebie, że zdrowe jedzenie jest lepszym wyborem, ponieważ całkowicie koncentruje się na smaku.

Czytaj również:  Cola z witaminami – lekka przesada?

– Naukowcy przeprowadzający badanie przyjrzeli się temu, jakie decyzje są podejmowane przez ludzi odnośnie jedzenia. Istnieje jednak duży stopień prawdopodobieństwa, że ludzie wybieraliby to, co dyktowałyby im ich żądze – dodaje dr Michael Walker, psycholog snu z University of California w Berkeley

– Rezultaty obecnego badania potwierdzają poprzednie prace – stwierdza doktor James Gangwisch z Columbia University, który jest epidemiologiem snu. – Ale wychodzą one również daleko poza to, co wiemy na temat reakcji mózgu na brak snu.

Doktor James Gangwisch sugeruje, iż powiązanie między niewyspaniem a nadmiernym jedzeniem ma swoje korzenie w historii ewolucji. – Teraz, w przeciwieństwie do praludzi tyjących jedynie przed zimą, przybieramy na wadze przez cały okrągły rok – dodaje.

Marie-Pierre St-Onge dodaje jeszcze – Ludzie zawsze są zaskoczeni, kiedy dowiadują się, że sen nie jest po prostu stanem uśpienia, ale wpływa również na wiele kwestii związanych z funkcjonowaniem w ciągu dnia. źródło: ScienceNews.pl

Polecane

Pączki

Pączek – rodzaje i przepisy

Pączek to wyrób cukierniczy z ciasta drożdżowego, zwykle z nadzieniem....

Czytaj więcej
Dieta Bardadyna - dieta strukturalna

Dieta dr Bardadyna – dieta strukturalna

Irdyolog dr Marek Bardadyn jest twórcą diety strukturalnej, która w...

Czytaj więcej
Makijaż do twarzy okrągłej

Wybieramy idealny makijaż dla twarzy okrągłej

Posiadaczki okrągłej twarzy często mają z jej powodu kompleksy. Niepotrzebnie,...

Czytaj więcej
Jak zrobić manicure

Jak prawidłowo zrobić manicure? – praktyczny poradnik

Wielu z nas robienie manicure kojarzy się z koniecznością wizyty...

Czytaj więcej
Dieta ziemniaczana

Dieta ziemniaczana: łatwa, zdrowa i skuteczna

Jak z nazwy diety wynika, podstawowym składnikiem pożywienia są ziemniaki....

Czytaj więcej