Dieta na złamane kości

Złamanie kości to bardzo nieprzyjemne zdarzenie. Nic więc dziwnego że chcielibyśmy o nim jak najszybciej o nim zapomnieć. W przyspieszeniu skomplikowanego procesu rekonwalescencji może pomóc odpowiednia dieta. Powinna ona dostarczać optymalną ilość wszystkich składników potrzebnych w procesie odbudowy uszkodzonej tkanki kostnej.

Niezbędne składniki budulcowe kości to makroelementy takie jak wapń, potas, magnez oraz mikroelementy – m.in. cynk, fluor i mangan. Bardzo ważna jest również odpowiednia podaż pełnowartościowego białka . Niezbędnym składnikiem diety powinna być również witamina D.

Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że każdy składnik diety, spożywany w zbyt dużej ilości może być szkodliwy. Ważna jest więc odpowiednia podaż składników.

Wapń

Dieta rekonwalescenta po złamaniach powinna zawierać znaczne ilości wapnia. Standardowo przyjmujemy go spożywając mleko oraz przetwory mleczne. Pierwszym skojarzeniem związanym z wapniem jest mleko oraz ser biały. Bardzo dobrym źródłem tego makroelementu są sery żółte – zawierają one dobrze przyswajalną formę tego składnika mineralnego. Nie znaczy to że w okresie rekonwalescencji po złamaniach należy jeść tylko żółty ser, taka dieta może doprowadzić do niebezpiecznego wzrostu poziomu cholesterolu we krwi.

Wapń powinien być dostarczany wraz z różnymi pokarmami. Oprócz wymienionych już serów białych, żółtych oraz mleka, jego źródłami są również jogurty, kefiry, maślanki, a także konserwy rybne z ośćmi czyli sardynki lub szprotki. Źródłem wapnia w diecie są również takie produkty roślinne, jak warzywa kapustne, brokuły i nasiona roślin strączkowych: soja, soczewica, fasola.

Witaminy D i C

Aby wapń został wbudowany w tkankę kostną potrzebna jest witamina D. Jest to witamina z grupy rozpuszczalnych w tłuszczach. Jej źródłem w diecie są tłuste ryby (np. łosoś, makrela), a także jaja, masło, wątroba. Organizm człowieka ma również zdolność do samodzielnej syntezy tej witaminy pod wpływem promieniowania UV pochodzącego m.in. ze światła słonecznego. Dobrze jest zatem wyjść na dwór i poddać się działaniu światła słonecznego. Synteza witaminy D maleje z wiekiem, u osób w podeszłym wieku czasem zaleca się suplementację.

Czytaj również:  Rodzaje kasz na odchudzanie - którą wybrać?

Ważna jest również właściwa ilość witaminy C w diecie. Prawidłowe spożycie witaminy C wpływa pozytywnie na zwiększenie wchłaniania wapnia. Brak witaminy C sprawia że syntetyzowane włókna kolagenowe są słabe lub wadliwe, a struktury zbudowane w dużej części z kolagenu, m.in. kości, są kruche i łamliwe.

Białko

Odpowiednia podaż białka jest również niezbędna w diecie osoby po złamaniu kości. Aminokwasy zawarte w pełnowartościowym białku (np. białko jaja kurzego, białko mięsa, ryb) wpłyną pozytywnie na syntezę kolagenu oraz innych białek które tworzą tkankę kostną. Optymalna ilość białka w diecie rekonwalescenta to 1,2g na kilogram masy ciała. Nadmiar białka może wpływać negatywnie na stan zdrowia oraz na proces zdrowienia po złamaniach.

Fosfor

Składnikiem budulcowym kości jest również fosfor oraz odpowiednia proporcja wapnia do fosforu. Nie należy się jednak zbytnio przejmować jego brakiem w diecie, ponieważ w zwyczajowej diecie ilość fosforu jest zbyt wysoka, a co za tym idzie stosunek ilości wapnia do fosforu jest zbyt wysoki. Źródłem tego makroelementu w pożywieniu są m.in. jaja, mięso, ryby, orzechy, produkty mleczne i zbożowe.

Sód, potas, magnez

Potas ogranicza wydalanie wapnia z moczem. Należy zwrócić również uwagę na sód. Nie powinno się go spożywać zbyt dużo, ponieważ źle wpływa on na gospodarkę wapniową. Całkowite spożycie soli która jest głównym źródłem sodu nie powinno przekraczać 5g na dobę. Zwróć uwagę na to że sól poza solniczką znajduje się również w produktach przetworzonych, a źródłem sodu są również mięso, sery żółte, drób oraz produkty przetworzone. Generalnie spożycie sodu należy ograniczać nie tylko w diecie rekonwalescentów, ale także w codziennej diecie zdrowego człowieka.

Niedobór magnezu również wpływa negatywnie na mineralizację kości. Produktami bogatymi w magnez są kakao, produkty zbożowe pełnoziarniste takie jak razowe pieczywo, kasze gruboziarniste.

Czytaj również:  Lektyny w diecie - czy należy ich unikać?

Duża zawartość kofeiny w diecie zwiększa produkcję moczu oraz wydalanie wapnia wraz z nim. Nie należy zatem przesadzać z kawą, napojami energetycznymi, colą. Warto ograniczyć w trakcie rekonwalescencji spożycie herbaty a w zamian za to pić wodę mineralną. Zdecydowanie w trakcie procesu zdrowienia należy zrezygnować z alkoholu.

Podsumowanie

Dieta rekonwalescenta po złamaniach kości powinna być urozmaicona, w ten sposób będzie dostarczała wszystkich niezbędnych składników potrzebnych w procesie zdrowienia. Należy zwrócić uwagę na podaż produktów mlecznych, produktów z pełnego ziarna, mięsa, ryb, roślin strączkowych, warzyw, owoców i orzechów.

W trakcie rekonwalescencji należy odstawić napoje zawierające kofeinę oraz zrezygnować ze spożycia alkoholu. Warto również zmniejszyć spożycie fast-foodów oraz żywności wysoko przetworzonej ponieważ są to źródła dużych ilości sodu.

Wskazówki dotyczące odżywiania dla osób po złamaniach są przydatne także dla osób z problemami zwiększonej łamliwości kości oraz tych którzy cierpią na osteoporozę.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Letnie menu - czego unikać

Letnie menu – czego unikać?

Upały sprzyjają rozwojowi bakterii – także w naszym codziennym jedzeniu.…

Czytaj więcej
Domowe metody leczenia grzybicy

Domowe metody leczenia grzybicy

Grzybice różnego rodzaju to choroby skóry, dość często spotykane u…

Czytaj więcej
Sposoby na spuchnięte powieki

Sposoby na spuchnięte powieki

Przy współczesnym trybie życia na ogół rzadko kiedy mamy szansę…

Czytaj więcej
Piękny biały uśmiech

Sprawdzone sposoby na wybielanie zębów w domu

Posiadanie pięknych, białych zębów jest marzeniem mnóstwa ludzi, jednak niewielu…

Czytaj więcej
Połóg

Połóg

Połogiem nazywamy okres po porodzie, w którym zmiany w ob­rębie…

Czytaj więcej