Site Loader
dieta MIND

Dieta MIND to styl odżywiania, który ma przede wszystkim pełnić rolę wspierającą pracę mózgu. Opracowano ją, by pomóc osobom starszym zachować jak najdłużej intelektualną sprawność, a także ochronić ich przed chorobą Alzheimera. Wkrótce zyskała rozgłos na całym świecie i nie tylko wśród seniorów – mogą ją przecież stosować osoby w każdym wieku. Wyjaśniamy, na czym polega.

Co to jest dieta Mind?

Nazwa diety sugeruje, że wpływa ona na stan umysłu. Tymczasem Mind to akronim od „Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay”. Dieta Mind aktualnie jest popularna wśród żywieniowych trendów i ma szansę stać się jedną z najmodniejszych diet w 2022 roku, mimo że nie jest to dieta odchudzająca.

Jak przekonuje jej twórczyni, Martha Claire Morris z uniwersytetu w Chicago, jadłospis Mind to gwarancja lepszej sprawności intelektualnej i funkcji poznawanych oraz sprawnej pracy układu nerwowego, ale także profilaktyka choroby Alzheimera.

W przypadku pacjentów z rozpoznaną chorobą Alzheimera, dieta może spowolnić jej postęp, co potwierdziły badania. Przez 54-miesiące obserwowano 923 osoby w wieku od 59 do 98 lat. Osoby, które przestrzegały zasad diety, ryzyko zachorowania na Alzheimera spadło aż o 54 procent. Skuteczność diety w prewencji choroby Alzheimera potwierdzono w niemal 5-letnim badaniu, ale autorka podkreśla, że potrzeba kolejnych badań dla pełnego obrazu wpływu diety Mind na stan i kondycję umysłu.

Dieta MIND (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) to sposób odżywiania, którego celem jest wspieranie pracy mózgu. Stanowi połączenie diety śródziemnomorskiej z dietą DASH, czyli diet uznawanych za najzdrowsze. Z obu diet zaczerpnięto to, co najlepiej oddziałuje na stan mózgu. Jakie są założenia tej diety?

Dieta Mind – lista polecanych produktów

Dieta MIND jest dietą bogatą w witaminy i minerały. Docenili ją seniorzy, ale sprawdzi się też w przypadku dzieci, młodzieży, studentów i osób w średnim wieku, które wykonują na co dzień pracę umysłową. Dieta ta jest prosta w stosowaniu i nie wymaga wielu wyrzeczeń.

Czytaj również:  Ile wołowiny jadać?

Wyróżnia ja głównie wysokie spożycie produktów spożywczych korzystnie wpływających na pracę mózgu. Według diety Mind powinno się jadać minimum sześć razy w tygodniu warzywa zielonoliściaste. Ważne podczas układania codziennego menu są także inne warzywa, owoce (głównie jagodowe), orzechy, drób, ryby, produkty pełnoziarniste, nasiona roślin strączkowych i oliwa z oliwek oraz… wino wypijane z umiarem i głównie na trawienie. W przypadku warzyw i owoców ich wybór i dostępność są zależne od sezonu.

Produkty niezalecane w diecie Mind to z kolei masło i margaryna, czerwone mięso, wędliny, produkty wędzone, tłuste sery żółte, ciasta i słodycze, produkty smażone, dania garmażeryjne oraz dania typu fast food.

Twórczyni tego stylu żywienia podkreśla, że ważna jest też różnorodność – tu nie ma miejsca na powtarzalność. Ważne, by codziennie komponować i spożywać inne posiłki. Przygotowaliśmy przykładowe propozycje na konkretne posiłki – m.in. na śniadanie dobra będzie owsianka z orzechami i owocami. Pełnoziarniste pieczywo z awokado, łososiem i kiełkami to dobry pomysł na śniadanie dla osób, które nie lubią „zup mlecznych”, za to preferują wytrawne przekąski.

Na drugie śniadanie słupki warzyw i hummus, na obiad ryba na parze z gotowanymi warzywami oraz ryżem pełnoziarnistym, a na kolację duszone warzywa lub sałatka ze świeżych warzyw z oliwą z oliwek.

fot. StockSnap / Pixabay

Polecane

Hormony

Hormony

Przyśpieszenie rozwoju narządów rozrodczych zależy od hormonów . Powodują one...

Czytaj więcej
przebarwienia na twarzy

Jak rozjaśnić przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia to jeden z najpopularniejszych problemów skóry. Podpowiadamy, jak je...

Czytaj więcej
Sposoby na odmładzanie skóry

Skuteczne sposoby na odmłodzenie skóry

Upływający czas bezlitośnie odbija się na naszej skórze, uwidaczniając zmarszczki...

Czytaj więcej
mięśnie Kegla

Trenujemy mięśnie dna miednicy

Ćwiczenia na mięśnie Kegla nie cieszą się tak dużą popularnością...

Czytaj więcej
Podrażnienia słoneczne

Jak łagodzić skutki podrażnienia słonecznego?

Nie zawsze możemy dozować dawki promieni słonecznych, a nadmiar słońca...

Czytaj więcej