Site Loader
Dieta która odchudzi każdego

Dieta Dukana, Cambridge, dieta 1000kcal… Nie zwracamy uwagi na konsekwencje, najważniejszy jest szybki ubytek masy ciała. Pamiętajmy jednak że tłuszczyku gromadzonego przez długi czas nie da się pozbyć w tydzień, czy dwa.

Optymalne tempo ubytku masy ciała to średnio 0,5 – 1 kg na tydzień. Zmienia się ono w trakcie odchudzania. Spowodowane jest to skomplikowaniem procesu chudnięcia. W pierwszej fazie odchudzania tracimy dużą ilość wody, kilogramy szybko uciekają również dlatego że tempo metabolizmu utrzymuje się na normalnym poziomie. Później są „dwie drogi odchudzania”. Możemy wybrać tą prawidłową – skorzystać z indywidualnie skomponowanej diety lub złą – odchudzać się którąś z „modnych” diet alternatywnych.

Dobrze skomponowana dieta, stworzona przez profesjonalnego dietetyka jest gwarancją znacznie większej szansy na sukces oraz osiągnięcie długotrwałych zauważalnych efektów. Ważne jest również indywidualne dopasowanie diety do potrzeb pacjenta. Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie ze względu na wiek, płeć oraz wskaźniki antropometryczne.

Jeśli skorzystamy ze źle ułożonej diety to wówczas mamy duże prawdopodobieństwo na to że nasze tempo przemiany materii w krótkim czasie od rozpoczęcia odchudzania spadnie gwałtownie i wskazówka wagi zatrzyma się. Dzieje się tak, gdyż organizm w trakcie głodzenia się przygotowuje się do długotrwałego deficytu energetycznego. Spowalnia tempo przemiany materii aby zgromadzony zapas energii starczył na dłużej.

Pojawia się wówczas zmęczenie, nierzadkie bywają też bóle głowy spowodowane dużym deficytem energetycznym. Jeżeli uważasz że można odchudzać się zdrowo spożywając 600-800 kcal/dobę to jesteś w błędzie.

To że dieta dostarcza odpowiednio umniejszoną ilość kalorii nie oznacza że jest ona dobrze skonstruowana. Dobra dieta musi być przede wszystkim zdrowa. Ważny jest też stosunek ilości spożywanych węglowodanów i tłuszczów oraz ilość białka i błonnika. Gdy któregoś z tych składników jest zbyt dużo lub zbyt mało dieta taka może okazać się szkodliwa dla zdrowia lub uciążliwa w stosowaniu. Przykładem mogą być ciągłe zaparcia spowodowane niską podażą błonnika w diecie.

Czytaj również:  Dieta piwna - chudnij z przyjemnością!

Przed zastosowaniem diety alternatywnej zastanów się, czy jest sens ryzykować zdrowie, katować się i głodzić dla krótko widocznego efektu, czy może lepiej skorzystać z profesjonalnej porady dietetyka aby z przyjemnością i smakiem odchudzać się i utrzymać efekt widoczny przez długi czas.

Fot. Pixabay.com

Polecane

Układ rozrodczy kobiet

Żeński układ rozrodczy

Rola żeńskiego układu rozrodczego jest dwojaka. Jajniki wytwarzają komórki jajowe...

Czytaj więcej
Spacer z psem

Spaceruj z psem – prosta aktywność i sposób na endorfiny

Pies to wierny towarzysz i najlepszy przyjaciel, obowiązek, ale też...

Czytaj więcej
Przygotowanie do porodu

Przygotowanie do porodu

Każda ciężarna powinna przygotowywać się do porodu przez całą ciążę,...

Czytaj więcej
Śniadanie podstawa dnia

Śniadanie – podstawa dnia

Powinno być energetyczne i rozgrzewające – oto idealne śniadanie! Polecamy...

Czytaj więcej
Prawdziwy sok

Soki owocowe – prawdziwe stuprocentowe

Badania naukowe wykazały, że składniki odżywcze owoców spożywane w formie...

Czytaj więcej