Site Loader
Czas na herbatkę

Dzisiejsze czasy są bardzo szybkie, zatem nasze picie herbaty często ograniczają się do zagotowania wody, wrzucenia saszetki ekspresowej i zalania. Po odczekaniu kilku chwil herbata gotowa do picia. Przygotowując ten napój w taki sposób naprawdę wiele tracimy.

Należy zapoznać się ze zwyczajami z innych krajów i zacząć rozkoszować się jej smakiem w doborowym towarzystwie. Zwyczaj picia herbaty jak donoszą historycy narodził się aż 5 tysięcy lat temu, kiedy to do dzbanka z wodą pewnego chińskiego cesarza wpadło kilka listków przyniesionych z wiatrem. Cesarz zachwycony smakiem rozpoczął zachwyt nad tym napojem do dzisiejszego dnia.

W różnych krajach herbatę pije się na różne sposoby – na gorąco lub zimo, na gorzko, słodko a nawet słono. W Chinach wierzy się, że aby przygotować odpowiedni napar należy przeprowadzić całą ceremonię, połączoną z relaksem i kontemplacją.

Chińskie parzenie herbaty

Według chińskiego zwyczaju herbatę należy parzyć w garnuszku z przykrywką zwanym haiwanem. Wsypujemy do niego niewielką ilość liści i zalewamy wrzątkiem. Po wypiciu całego naparu, liście ponownie zalewa się wodą. Można całą czynność powtórzyć nawet cztery razy, ale najlepszy smak uzyskuje się za drugim i trzecim razem (w zależności od rodzaju herbaty). Oryginalnie herbatę należy pić z filiżanek.

Chińczycy spożywają głównie zielone herbaty, jednak mniejszości narodowe tak mieszkające piją także prasowane czarne herbaty i dodają do nich imbir, cynamon, kardamon a nawet migdały. W Hongkongu pije się natomiast taką samą herbatę jak w Anglii, – czyli czarną z mlekiem i cukrem. Tybetańczycy natomiast najbardziej wyróżniają się ze względu smaku, który otrzymują. Parzą oni herbatę wraz z masłem z mleka jaków i solą. Całą mieszankę ubijają do uzyskania jednolitej masy. Smak herbaty jest kwestią gustu, jednak zawsze ma ona właściwości rozgrzewające.

Herbata z Chin dotarła do Japonii, gdzie do tej pory odprawia się cały rytuał związany z jej parzeniem. W tym kraju powstały nawet szkoły, które kształtują w herbacianych ceremoniach. Prócz sposobu parzenia w takich szkołach uczy się także umiejętności dobrania odpowiedniego rodzaju herbaty do posiłku. Uczennicami tych szkół są głównie młode kobiety, ponieważ takie umiejętności są bardzo cenione u przyszłych żon.

Czytaj również:  Mężczyźni nie widzą swojej nadwagi

Europejskie parzenie herbaty

W Europie kulturę parzenia herbaty zapoczątkowała Wielka Brytania. Picie herbaty odbywa się tam trzy razy dziennie, przed śniadaniem, w trakcie śniadania i oczywiście o 17.00. Anglicy cenią głównie czarne odmiany herbat. Szkoci natomiast nalewają do filiżanki whiskey posypaną cukrem, następnie zalewają to czarną herbatą a na końcu ozdabiają śmietaną. Rosjanie parzą herbatę w samowarach wykonanych w miedzy, brązu lub porcelany, w którym to mieści się palenisko, które ciągle utrzymuje wrzącą wodę. Całość wieńczy czajniczek, w którym znajduje się esencja mocnej czarnej herbaty.

Herbatę pije się tam małymi łyczkami, przez włożenie do ust kawałka brązowego cukry lub owocowej marmolady. Wraz z mocnym naparem tworzy zupełnie nowy smak.

Fot. Pixabay.com

Polecane

plaski brzuch

Trening i dieta na płaski brzuch

Płaski i wyrzeźbiony brzuch to efekt regularnych ćwiczeń i przestrzegania...

Czytaj więcej
Sposoby na odmładzanie skóry

Skuteczne sposoby na odmłodzenie skóry

Upływający czas bezlitośnie odbija się na naszej skórze, uwidaczniając zmarszczki...

Czytaj więcej
Alergia nie tylko latem

Alergia nie tylko latem

Okres pylenia roślin rozpoczyna się już pod koniec lutego, ale...

Czytaj więcej
Czas na herbatkę

Czas na herbatkę: chińskie i europejskie parzenie herbaty

Dzisiejsze czasy są bardzo szybkie, zatem nasze picie herbaty często...

Czytaj więcej
Mezoterapia

Mezoterapia – dlaczego warto?

Marzenie o wiecznej młodości towarzyszą nam chyba od zarania dziejów....

Czytaj więcej