dieta a anemia

Anemia to stan chorobowy znany także jako niedokrwistość. Występuje wtedy, gdy w organizmie jest za mało krwinek czerwonych. Może być efektem różnych niedoborów, m.in. Sprawdź, co warto włączyć do diety, by nie zachorować na anemię.

Co powinien jeść chory na anemię?

Spożywanie posiłków, które nie są bogate w odpowiednie składniki odżywcze może doprowadzić do stopniowego osłabiania organizmu oraz anemii. Niedokrwistości z niedoboru często rozwijają się podstępnie, gdyż organizm człowieka ma zdolność do przystosowania się do trudnych warunków.

W niedokrwistościach niedoborowych trzeba uzupełnić braki żelaza, kwasu foliowego czy witaminy B12. Uzupełnianie brakujących składników oraz usunięcie na stałe przyczyny niedoboru to kluczowe zadania. Poniżej podajemy najlepsze źródła składników, których niedobory mogą doprowadzić do wystąpienia anemii.

Cenne źródła żelaza. Najwięcej żelaza znajduje się w mięsie, głównie w podrobach (w wątrobie cielęcej i wołowej, kiszce krwistej oraz w nerkach). Trzeba jednak zaznaczyć, że mięso ryb nie jest bogate w ten pierwiastek. Inne źródła żelaza to produkty zbożowe, nasiona i ziarna oraz orzechy, ew. mleko pełne.

Cenne źródła kwasu foliowego. Kwas foliowy jest odpowiedzialny za podział, regulowanie i dojrzewanie czerwonych krwinek. Jako najlepsze źródła folianów w diecie uznaje się surowe warzywa liściaste, głównie zielone, m.in. szpinak, jarmuż, kapusta, brukselka, różne rodzaje sałat, brokuł czy groszek zielony. Polecane są też rośliny strączkowe, korzeń i natka pietruszki, buraki, orzechy i ziarna zbóż (słonecznik i sezam).

Cenne źródła witaminy B12. Jest to głównie mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, m.in. wołowina, drób, wieprzowina i jagnięcina, a także ryby (m.in. tuńczyk), produkty mleczne (mleko, sery i jogurty) oraz jajka.

Nie wolno lekceważyć anemii, bo może okazać się cichym, ale bardzo niebezpiecznym wrogiem, a nawet „ukradkiem” zagrażać życiu. Łatwo można pomylić ją ze zwykłem zmęczeniem, dlatego niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Większość przypadków niedokrwistości jest w pełni uleczalna, jeśli pacjent zastosuje się do zaleceń. Podstawą jest przestrzeganie na co dzień zasad zdrowej diety i wykonywanie co 2-3 lata morfologii krwi.

Czytaj również:  Dieta antycellulitowa

fot.

Polecane

Przekąska niskokaloryczna

Przekąska naprawdę niskokaloryczna

Najeść się do syta, nie mieć wyrzutów sumienia i przy…

Czytaj więcej
Witaminy w pigułkach

Za dużo witamin w pigułkach

W diecie wielu Polaków na próżno szukać warzyw i owoców,…

Czytaj więcej
Makaron - jaki wybrać

Makaron ze sklepu czy domowy – jaki wybrać?

Polacy pokochali makarony – często przyrządzamy klasyczne potrawy włoskie, ale…

Czytaj więcej
kropla wody na brzegu trawy

Zrównoważone metody uprawy roślin: Przyszłość domowej botaniki

Współczesne ogrodnictwo domowe ewoluuje w kierunku bardziej zrównoważonych i ekologicznych…

Czytaj więcej
Ryzyko zachorowania na grzybicę

Ryzyko zachorowania na grzybicę różnych rodzajów

Choć wydaje nam się, że przecież przestrzegamy zasad higieny, więc…

Czytaj więcej