Site Loader
dieta a anemia

Anemia to stan chorobowy znany także jako niedokrwistość. Występuje wtedy, gdy w organizmie jest za mało krwinek czerwonych. Może być efektem różnych niedoborów, m.in. Sprawdź, co warto włączyć do diety, by nie zachorować na anemię.

Co powinien jeść chory na anemię?

Spożywanie posiłków, które nie są bogate w odpowiednie składniki odżywcze może doprowadzić do stopniowego osłabiania organizmu oraz anemii. Niedokrwistości z niedoboru często rozwijają się podstępnie, gdyż organizm człowieka ma zdolność do przystosowania się do trudnych warunków.

W niedokrwistościach niedoborowych trzeba uzupełnić braki żelaza, kwasu foliowego czy witaminy B12. Uzupełnianie brakujących składników oraz usunięcie na stałe przyczyny niedoboru to kluczowe zadania. Poniżej podajemy najlepsze źródła składników, których niedobory mogą doprowadzić do wystąpienia anemii.

Cenne źródła żelaza. Najwięcej żelaza znajduje się w mięsie, głównie w podrobach (w wątrobie cielęcej i wołowej, kiszce krwistej oraz w nerkach). Trzeba jednak zaznaczyć, że mięso ryb nie jest bogate w ten pierwiastek. Inne źródła żelaza to produkty zbożowe, nasiona i ziarna oraz orzechy, ew. mleko pełne.

Cenne źródła kwasu foliowego. Kwas foliowy jest odpowiedzialny za podział, regulowanie i dojrzewanie czerwonych krwinek. Jako najlepsze źródła folianów w diecie uznaje się surowe warzywa liściaste, głównie zielone, m.in. szpinak, jarmuż, kapusta, brukselka, różne rodzaje sałat, brokuł czy groszek zielony. Polecane są też rośliny strączkowe, korzeń i natka pietruszki, buraki, orzechy i ziarna zbóż (słonecznik i sezam).

Cenne źródła witaminy B12. Jest to głównie mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, m.in. wołowina, drób, wieprzowina i jagnięcina, a także ryby (m.in. tuńczyk), produkty mleczne (mleko, sery i jogurty) oraz jajka.

Nie wolno lekceważyć anemii, bo może okazać się cichym, ale bardzo niebezpiecznym wrogiem, a nawet „ukradkiem” zagrażać życiu. Łatwo można pomylić ją ze zwykłem zmęczeniem, dlatego niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Większość przypadków niedokrwistości jest w pełni uleczalna, jeśli pacjent zastosuje się do zaleceń. Podstawą jest przestrzeganie na co dzień zasad zdrowej diety i wykonywanie co 2-3 lata morfologii krwi.

Czytaj również:  Nowoczesne potrawy na bożonarodzeniowy stół

fot.

Polecane

Darmowe sposoby na zmęczone nogi

Sprawdzone sposoby na zmęczone nogi

Nogi służą nam wiernie w ciągu całego dnia, dźwigając ciężar...

Czytaj więcej
Grzybica pochwy

Grzybica pochwy – candida

Candida to rodzaj drożdżopodobnych grzybów. Obejmują one kilka gatunków, w...

Czytaj więcej
Nastawienie do żywności

Nastawienie do żywności wpływa na sytość po jedzeniu!

Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym „Health Psychology” wykazały, że nastawienie...

Czytaj więcej
Sposoby na nadmierną potliwość

Nadmierna potliwość – jak walczyć z poceniem się?

Niestety nie istnieje jedna i uniwersalna metoda, zapobiegająca zbytniemu poceniu...

Czytaj więcej
Podczas ataku nie daj się sparaliżować

Podczas ataku nie daj się sparaliżować

Warto poznać różne sztuki walki i nauczyć się podstaw obrony,...

Czytaj więcej